Sedan

Sedan

Od 203/204 do 223/224

W roku 1964, w maju wyprodukowano stutysięczną Warszawę, a ostatni raz w lipcu z tamy montażowej zjechała popularna "garbuska". Po przerwie konserwacyjnej w fabryce i wymianie oprzyrządowania (tłoczniki, których część zakupiono w NRD), przystąpiono do seryjnej produkcji modelu Warszawy 203 z silnikiem S 21 ("górnym") i 202 z dawnym silnikiem dolnozaworowym. W tymże roku powstał też prototyp pick-upa, a w roku 1965 specjalna wersja Taxi z oddzielonym od przedziału pasażerskiego szybą "plexi" miejscem kierowcy W IV kwartale roku 1965 rozpoczę­to także produkcję opracowanego konstrukcyjnie w roku 1963 modelu kombi. Twórcami tego nad­wozia byli inż. Stanisław Łukaszewicz, Inż. Jan Po­litowski i inż. Henryk Siemiński.

W roku 1967 opracowano (inż. Marian Korab) na nadwoziu kombi sanitarkę, oraz zaczęto stosować silniki wysokoprężne (oryginalne Perkinsy model 4,08), zarówno ze skrzynią biegów manualną, jak i automatyczną w samochodach wersji taxsi i pick-up. Niestety na rynek krajowy samocho­dów z tymi silnikami nie trafiło wiele, ponieważ kupowane za dewizy, których ciągle brakowało, kierowane były głównie na eksport. Część takich silników montowano do samochodów już u od­biorcy (np. w Belgii). W roku 1964 zmieniono nazwę Warszawa 203 i Warszawa 204 na 223 i 224. Stało się tak ze względu na sprzeciw francuskiego Peugeota, który wcze­śniej zastrzega sobie "0" w środku trzy-cyfrowego numeru modelu. Podobnie sprawa miała się przy samym znaku FSO, zamkniętym w okręgu. Począt­kowo pole koła wewnątrz podzielone zostało po­ziomą linią na 4 części. Po proteście Mercedesa skrócono poziomą linie litery F. Po przegranym arbitrażu FSO zmuszona została do zmiany oznaczania swoich samochodów.

Przez następne 5 lat do 30 marca 1973, kiedy to właśnie wyprodukowano ostatnią Warszawę (numer podwozia: 340 247), takie właśnie oznaczenie widniało na pokrywie bagażnika. Te ostatnie schodzące z taśmy samochody różniły się bardzo od pierwszej zmontowanej z radzieckich części białej Pobiedy z numerem 0001: Wtedy już żerańską fabrykę opuszczały masowo produkowane Fiaty 125p. Wiele części w Warszawach było zatem już z tych właśnie samochodów "Fiatyzacja" Warszawy zmieniła między innymi filtr oleju, układ chłodzenia, kolektory ssący i wydechowy, układ hamulcowy (z korektorem siły hamowania), wiele z osprzętu elektrycznego, a także materiały tapicerskie i la­kier. Wprowadzono proces "bonderyzacji" i gruntowania zanurzeniowego, jak również lakierowanie piecowe. W roku 1969 skonstruowano na Żeraniu (inż. Roman Skwarek, inż. Kazimierz Kor­czyński, inż. Janusz Kołodziej), nową, czterobiegową; w pełni synchronizowaną skrzynię biegów która weszła do produkcji w roku 1970. Ogółem Warszawa od momentu rozpoczęcia produkcji róż­niła się w ponad 40 konstrukcyjnych szczegółach, co średnio daje pond 200 zmian rocznie.

Ponad 10 różnego rodzaju odmian tego samochodu (nie licząc takich, jak choćby opracowane podwozia do karosowania w Turcji i Egipcie), daje wyobrażenie o chęci pracy nad ciągłym unowocze­śnianiem tego samochodu, oraz entuzjazmu inży­nierów i wszystkich pracowników żerańskiej fabryki, dla których Warszawa była naprawdę widocznym symbolem ich działalności.POWRÓT DO MENU                 lub                 DALSZY CIĄG HISTORII

Pierwszy Sedan

Warszawa Sedan

Warszawa Sedan

Warszawa Sedan

Warszawa Sedan

Warszawa Taxi

Warszawa Sedan

Warszawa Sedan

Warszawa Sedan

Warszawa Sedan

Warszawa Sedan

Warszawa Sedan

Pożegnanie nieoficjalne

Pożegnanie oficjalne
Copyright 2004 - Luchio - All rights reserved.