|
Jest Bosko :P
Pierwszym samodzielnym opracowaniem nielicznej wówczas załogi Oddziału była konstrukcja samochodu dla rolnictwa w oparciu o Syrenę 104. W krótkim czasie opracowano założenia i prowizoryczną dokumentację konstrukcyjną po czym przystąpiono do budowy przedprototypu. Pierwszy egzemplarz samochodu Syrena 104 Bosto gotowy był w grudniu 1971 r. Nazwa "Bosto" była skrótem określenia bielski osobowo-towarowy.
Samochód ten o nadwoziu furgonowym przystosowany był do przewozu czterech osób i ładunków o masie do 200 kg. W konstrukcji pojazdu wykorzystano przednią część osobowej Syreny 104 (do słupka środkowego ) natomiast część tylna była nowym oryginalnym opracowaniem bielskich konstruktorów. Rama została przedłużona i przystosowana do montażu nowego niezależnego zawieszenia tylnych kół. Koła te prowadzone były na wahaczach wleczonych, które współpracowały z pakietowymi drążkami skrętnymi o regulowanej sztywności. Zastosowano dwa hydrauliczne amortyzatory dźwigniowe.
Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano nisko biegającą podłogę części ładunkowej - jej wznios wynosił tylko 450 mm. Tylna część nadwozia o podwyższonym dachu wyposażona została w dwa okna boczne i dwuskrzydłowe oszklone drzwi tylne. W konstrukcji tej części nadwozia wykorzystano elementy furgonu Żuk A05/A06.
Kabina kierowcy była oddzielona od części ładunkowej niską, składaną przegrodą blaszaną oraz siatką rozpiętą między przegrodą a dachem. Długość przestrzeni ładunkowej (przy przewozie tylko 2 osób) wynosiła 1600 mm, szerokość 1470 mm (między wnękami kół 1030 mm) i wysokość ok. 1300 mm. Koło zapasowe zamocowane było na specjalnym stelażu na przedniej części dachu pojazdu. Przy zachowaniu standardowego rozstawu osi 2300 mm długość pojazdu wynosiła 3950 mm, a jego masa własna 950 kg.
Z dniem 1 stycznia 1972 r. powołano Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, w skład której weszło poza WSM jeszcze kilka zakładów tego regionu związanych z motoryzacją. Łącznie organizacja FSM skupiała 12 zakładów.
Dotychczasowy Oddział Zamiejscowy COKBPMot w kwietniu tegoż roku został przekształcony w Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Samochodów Małolitrażowych. Nadal prowadzono tu prace nad samochodem Bosto. Trwały badania pierwszego egzemplarza, a już przygotowano kilka istotnych zmian konstrukcyjnych, które należało wprowadzić w następnych samochodach tego typu. Rozpoczęto wykonywanie serii prototypów samochodu Syrena 104 B w kilku wersjach nadwoziowych.
Najistotniejszą zmianą było zwiększenie rozstawu osi o 200 mm, co wiązało się z przebudową ramy i tylnej dolnej części nadwozia. Nadwozia opracowano w trzech wersjach:
- furgon towarowy bez okien bocznych i ze stałą pełną ścianką działową,
- furgon towarowo-osobowy z jedną parą okien bocznych, z odejmowaną niską ścianką działową i możliwością zabudowy kanapy tylnej,
- furgon oszklony (Lux) bez ścianki działowej i z kanapą tylną oraz z pokryciami tapicerskimi tylnej części nadwozia.
Oficjalna prezentacja serii 30 samochodów odbyła się w czerwcu 1972 r. W miesiąc później wykonano egzemplarz następnej wersji 104 B pick-up z otwieraną tylną ścianą. Do produkcji wdrożono modele furgon i towos.
Dalsze prace nad samochodem Bosto prowadzone były już w oparciu o model 105. Opracowano nową uproszczoną wersję tylnego zawieszenia dla tego samochodu. Byta to oś korbowa wsparta na dwóch półeliptycznych resorach piórowych (adaptowanych z FSO Warszawa) umieszczonych wzdłużnie. Drgania osi tłumiły dwa dźwigniowe amortyzatory hydrauliczne. Do tego zawieszenia odpowiednio przystosowano konstrukcję tylnej części ramy. Hamulec pomocniczy (ręczny) uruchamiany był dźwignią umieszczoną między fotelami przednimi na podłodze. Reflektory wyposażono w układ zewnętrznej regulacji wysokości snopa świateł w zależności od obciążenia pojazdu. W Syrenie 105 B zastosowano zbiornik paliwa o objętości 45 dm3 pochodzący z Polskiego Fiata 125p. Umieszczono go pod podłogą przestrzeni ładunkowej. W nadwoziu wprowadzono szereg zmian konstrukcyjnych głównie natury technologicznej. Zmieniono kształt bocznych części nadwozia.
Powstało kilka wersji nadwoziowych samochodu Syrena 105 b. Wykonano prototypy furgonu, towosu i furgonu oszklonego. Produkowano jednak tylko furgon i towos, natomiast całkowicie przeszklony furgon, znów nie wszedł do produkcji.
Syreny Bosto, R20 i osobowe produkowano w Bielsku do 30 czerwca 1983 roku.
POWRÓT DO DOSTAWCZYCH
          lub          
SYERNA ROLNICZA
|
|
|
104 Bosto
Prototypowa
Seryjna
Widok z tyłu
Na wystawie
Maciej Wisławski
Z boku ...
... i od środka
Syrena Bosto
Na zlocie
|
|